دلایل اختراع نودل‌های فوری

ترکیب سه عامل مهم در اختراع نودل های فوری نقش داشت:

اول. جمعیت قحطی زده ژاپنی پس از جنگ جهانی دوم

دوم. نیاز دولت وقت ژاپن برای مصرف کامل آرد گندم و روغن‌های سهمیه‌ای و اهدایی آمریکا

 سوم. موموفوکو آندو (Momofuku Ando) تاجر ناموفق ژاپنی_تایوانی که پس از شکست‌های اخیر در تجارت به دنبال راهی برای بازسازی زندگی حرفه‌ای خود بود. او از طریق رابط‌های خود در دولت مطلع شده بود که دولتمردان به دنبال راهی اند تا مردم ژاپن را به خوردن آرد آمریکایی تشویق کنند.

تاریخچه نودل فوری، موموفوکو آندو

موموفوکو آندو تاریخچه نودل فوری

گفته می شود که وقتی آندو با این فرصت تجاری مواجه شد، به مدت یک سال تمام به کلبه پشت خانه خود در اوزاکا رفت. وقتی در سال ۱۹۵۸ باز‌گشت، اولین برند ÷

 

فوری جهان را تحت برند «چیکین رامن» (Chikin Ramen) اختراع کرد. این نودل‌ها به صورت قطعات نودل خشک شده‌ای بودند که یک چاشنی در پاکتی جداگانه‌ به همراه داشتند. و با نودل‎‌های‌ فوری امروزی، چندان متفاوت نبودند.

آندو در ساخت نودل فوری، تمام مراحل تولید نودل‌ به سبک flash frying (سرخ کردن سریع نودل در روغن داغ) را به کار گرفت. از تهیه نودل خام گرفته تا بخارپز کردن، طعم دار کردن و دهیدراته کردن در روغن داغ. این کار باعث خشک شدن نودل‌ها می شد و به آنها ماندگاری بالایی (حتی بالاتر از ماندگاری نودل های یخ زده) عطا می‌کرد. این روش هنوز متداول ترین روش تهیه نودل در کشورهای آسیایی است.

هر قطعه نودل‌ فوری اولیه، از قبل طعم دار می شد و به مبلغ ۳۵ ین فروخته می‌شد. این نودل‌های فوری فقط در ۲ دقیقه با اضافه کردن آب جوش آماده می‌شدند. نودل‌های چیکن رامن در ابتدا به خاطر قیمت و ابداعشان یک کالای لوکس تلقی می‌شدند. زیرا خواربار فروشی‌های ژاپنی نودل‌های تازه را به یک ششم قیمت می فروختند.

اما صرف نظر از این مساله، نودل‌های فوری به سرعت محبوب شدند. به خصوص بعد از اینکه کمپانی میتسوبیشی آن‌ها را تبلیغ کرد. نودل‌های فوری ابتدا در شرق آسیا، جنوب آسیا و جنوب شرقی آسیا به محبوبیت رسیدند؛ مناطقی که نودل‌ها می توانستند در کالبد فرهنگ محلی جای خود را باز کنند. نودل‌های فوری به سرعت در سرتاسر دنیا پخش شدند و توجه مصرف‌کنندگان تمام جهان را به خود جلب کردند.

یک ادعای دیگر مبنی بر اصالت نودل‌های فوری به ژانگ گوون (Zhang Guowen) در تایوان نسبت داده می‌شود. گفته می‌شود که گوون در سال ۱۹۵۶ نودل‌ فوری را ثبت اختراع کرده و در آگوست ۱۹۶۱ اختراع خود را به مبلغ ۲۳ میلیون ین به آندو منتقل کرده است.

چالش بعدی در زندگی حرفه‌ای آندو ساخت فنجان‌های نودل در سال ۱۹۷۱بود که زمان سفر به آمریکا به ذهنش خطور کرده بود. در آنجا آندو دید که کارمندان سوپرمارکت نودل‌های چیکن رامن را می‌شکنند، آنها را در یک فنجان می‌گذارند و روی آنها آب داغ می ریزند و بعد با یک چنگال می‌خورند.

او متوجه شد که اگر این نودل‌ها را به نحوی باز آفرینی کند که خوردن و پخت آنها برای طبقه کارگری؛ کسانی که لزوماً کاسه‌ای در دسترسشان ندارند، ساده شود، این محصول به «غذای جهانی» بدل خواهد شد. (قطعاً ایده او درست از آب درآمد. چون او واقعاً یک نابغه بود.) در سال ۱۹۷۱ محصولات غذایی نیسین فنجان نودل را تحت عنوان “فنجان نودل نیسین”(Nissin Cup Noodles) معرفی کرد که مساله در دسترس نبودن ظرف را حل می‌کرد و نودل‌ تنها با اضافه کردن آب داغ آماده می‌شد. ابداع بعدی اضافه کردن سبزیجات خشک شده به فنجان‍‌ها بود تا نودل فوری به یک سوپ کامل تبدیل شود.

*تصاویر فایل‌های ثبت اختراع توسط آندو برای ساخت فنجان‌های نودل در سال ۱۹۷۶

*تصاویر فایل‌های ثبت اختراع توسط آندو برای ساخت فنجان‌های نودل در سال ۱۹۷۶

بعد‌تر با افزایش آگاهی و حساسیت افراد نسبت به رابطه غذا بر سلامتی، بسیاری از تولیدکنندگان، نودل‌های فوری با ارزش غذایی متنوع را روانه بازار کردند. نودل‌هایی با فیبر و کلاژن رژیمی و نودل‌های کم کالری و نودل‌های کم سدیم.

تاریخچه نودل فوری؛ نودل فوری مهم‌ترین اختراع قرن بیستم

بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۵ ژاپنی‌ها باور دارند که نودل‌های فوری بهترین اختراع قرن بیستم بوده‌اند. طبق آمار، در سال ۲۰۱۸ تقریباً 103 میلیارد نودل به طور سالانه در سرتاسر جهان خورده می‌شود. چینی ها در هر سال ۳۹ درصد مصرف جهان یعنی ۴۰ میلیارد پاکت نودل را مصرف می‌کنند. اندونزی با مصرف ۱۲ میلیارد، هند ۶ میلیارد، ژاپن ۵.۷ میلیارد، ویتنام5.2 در ردیف‌های بعدی جای دارند. بالاترین مصرف نودل نسبت به جمعیت به ترتیب (per capita) متعلق به کره جنوبی، ویتنام و نپال است.

 

نودل فوری مهم‌ترین اختراع قرن بیستم

نودل فوری مهم‌ترین اختراع قرن بیستم تاریخچه نودل فوری

نودل‌های فوری چطور ساخته می‌شوند؟

پروسه تولید نودل‌های فوری از زمان ختراع خود تا الان تغییر چندانی نداشته است. مواد اولیه با هم ترکیب می‌شوند و خمیر تخت و باریک می‌شود. سپس به قطعات نودل برش داده می‌شود، نودل‌ها پس از بخار پز شدن خشک می‌شوند و برای یک یا دو دقیقه سرخ می شوند تا آب خود را از دست بدهد یا اصطلاحاً دهیدراته شوند. بعد خنک می شوند و در بسته های مجزا بسته بندی می شوند. در برخی موارد، مرحله سرخ شدن حذف می‌شود و برای دهیدراته شدن از هوای داغ استفاده می‌شود.

نودل‌ها معمولاً یک پاکت بسته کوچک چاشنی به همراه دارند. چاشنی‌ها می‌توانند به سه شکل باشند: پودر، مایع یا گرانول. در این میان چاشنی‌های پودری متداول ترین انواع طعم دهنده هستند. و می توانند شامل طیف وسیعی از مواد اولیه باشند؛ از مواد بسیار ساده مانند نمک، شکر، سس سویا و روغن گرفته تا ترکیبات پیچیده تر از گوشت خشک شده، غذاهای دریایی، قارچ و ادویه‌های مختلف.

سومین جزو نودل‌های فوری گارنیش یا سبزیجات است. گارنیش‌ها بیشتر در انواع درجه یک یا پرمیوم رایج اند و نقش مهمی در بهبود بافت و ارزش غذایی نودل‌ها ایفا می کنند. ابداعات تکنولوژیک در چند دهه اخیر، روش های پیشرفته‌ای را برای ایجاد تنوع در انواع گارنیش ها به وجود آورده است. امروزه سبزیجات به یکی از روش‌های زیر خشک می شوند:

  • هوای داغ (Hot air): مشابه تکنیک‌های استفاده شده برای دهیدراته کردن نودل های غیر سرخ شده. بیشتر سبزیجات به این روش خشک می‌شوند.
  • وکیوم منجمد/ انجماد وکیومی (Vacuum freezing): در حالی که مواد اولیه زیر فشار وکیوم بسته بندی می شوند، در دمای منفی ۳۰ درجه سانتیگراد منجمد می‌شوند. این روش کمک می‌کند تا ارزش غذایی این مواد حفظ شود.
  • گرمای ماکروویو (Microwave heat): در این روش از ماشین‌هایی استفاده می شود که گارنیش‌ها را از داخل حرارت می دهند و آنها را خشک می‌کنند. در اینصورت یکپارچگی و بافت مواد بدون تغییر باقی می ماند.
  • ریتورت (Retort): در این روش سبزیجات پخته شده و در پاکت ریخته می‌شوند. سپس با استفاده از گرما و فشار بالا ضدعفونی می‌شوند.
How are instant noodles made?

تاریخچه نودل فوری

آیا خوردن نودل‌های فوری برای سلامتی زیان‌آور است؟

مافاکو آندو خالق نودل‌های فوری در زمان توسعه این نودل‌ها ۵ قانون اساسی را وضع کرد:۱. خوشمزگی ۲. سلامتی ۳. راحتی ۴. ماندگاری ۵. مقرون به صرفه بودن برای مصرف‌کننده

در سال ۱۹۹۷ کارخانجات تولیدی در سرتاسر دنیا گردهم آمدند تا اتحادیه جهانی نودل های فوری یا وینا (World Instant Noodle Association; WINA) را تشکیل دهند. وینا با همکاری سازمان جهانی بهداشت (the World Health Organization; WHO) و کمیسیون استاندارد غذایی The Codex Alimentarius Commission; CAC)) به دنبال وضع استانداردهای کیفی و سلامتی برای نودل های فوری بودند.

در سال ۲۰۰۶ یک استاندارد بین المللی تصویب شد. این استاندارد شامل اطلاعاتی بود از قبیل: مواد مجاز افزودنی و مقدار آنها و الزامات برچسب‌گذاری( لیبلینگ)  که باید رعایت شوند.

تولیدکنندگان از سراسر جهان با توجه به ذائقه و فرهنگ‌ غذایی محلی در هر کشور یا منطقه ترکیبات نودل‌های فوری را توسعه داد‌ند. در نتیجه نودل های فوری خیلی زود جای خود را در سبد تغذیه خانوار پیدا کردند. یا به تعبیر وینا ” نودل در حال حاضر در جهان به عنوان یک وعده غذایی گرم شناخته می شود که دلها و بدن‌‍ها را گرم نگه می‌دارد.”

از مهمترین ویژگی‌های پنج قانون اساسی توسعه نودل‌های فوری می‌توان به ترکیبی از راحتی و ماندگاری آنها اشاره کرد که به طور خاص نودل‌های فوری را به غذایی اورژانسی تبدیل می کند که در زمان مصائب و بلایای طبیعی در هر جای دنیا می‌تواند حتی جان مصیبت‌زدگان را نجات دهد. این قابلیت از نظر سازمان جهانی نودل هم مورد غفلت قرار نگرفته. برای مثال در ژانویه ۲۰۲۱ شرکت‌های وابسته به سازمان جهانی نودل تقریباً ۶.۸ میلیون نودل را به آسیب دیدگان بلایای طبیعی در سر تا سر دنیا اختصاص دادند.

در نهمین نشست سازمان جهانی نودل که در سال ۲۰۱۸ در ژاپن صورت گرفت، سازمان جهانی نودل به دلیل  افزایش آگاهی مصرف کنندگان و تغییرات اقلیمی دو ارزش دیگر یعنی ارزش غذایی/ سلامتی به همراه پایداری محیط زیستی را به پنج اصل ابتدایی اولیه نودل‌ها اضافه کرد. این صنعت برای تشویق افراد به مصرف نودل و توسعه این محصول متعهد شده است تا ارزش مواد غذایی نودل را به بالاترین حد ممکن برسانند و تضمین کند که نودل ها کاملاً سالم، خوشمزه و از لحاظ محیط زیستی و ماندگاری گزینه مناسبی هستند. همچنین متناسب با فرهنگ غذایی در اقصا نقاط دنیا تطبیق داده می‌شوند.

نودل‌های فوری ارزان ‌اند و تجهیزات و زمان کمی برای آماده سازی نیاز دارند. هر بسته نودل بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری دارند. این ویژگی ها باعث جذابیت نودل بعنوان یک منبع غذایی برای افرادی است که منابع محدود و زمان کم دارند. البته اگر نودل های فوری به طور روزمره استفاده شود، می‌توانند باعث بروز مشکلات تغذیه‌ای شوند. باید در نظر داشت که نودل‌های فوری به تنهایی و عده کاملی نیستند. چون میزان پروتئین، فیبر، ویتامین و مواد معدنی آنها کافی نیست.

همانند تمام انواع غذا، تعادل  کلید ماجرا است. بیشترین تعداد نودل فوری که هر نفر بدون بروز مشکل می تواند مصرف کند، بستگی به عوامل مختلفی شامل وضعیت سلامتی و نیازهای تغذیه‌ای مختص آن فرد دارد. بنابراین می‌توان گفت که خوردن نودل‌ها هرچند وقت یکبار مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما یادتان نرود که آنها را با مواد مغذی دیگر مانند سبزیجات، تخم مرغ و گوشت تکمیل کنید.

آیا خوردن نودل‌های فوری برای سلامتی زیان‌آور است؟

آیا خوردن نودل‌های فوری برای سلامتی زیان‌آور است؟ تاریخچه نودل فوری

برای مطالعه بیشتر در مورد ارزش غذایی نودل به این مقاله نگاهی بیندازید.(لینک داخلی به مقاله آیا نودل های فوری برای سلامتی شما مضر اند؟)